Angular nedir?

Merhabalar,

Mart 2017’den beri profesyonel olarak yazılım sektöründeyim. Bu zamandan beri de Angular framework ile çalışıyorum. Angular ile ilgili öğrendiklerimden bahsetmek isterim.

Öncelikle Angular olarak bahsettiğim framework Angularjs değil. Angular 2 ve üzeri. Ben işe ilk girdiğim zaman 2 ile çalışıyordum. Şu an Angular 5.sürüm çıkmış vaziyette. Angular bir webframework aslında. Kendi resmi sitesinde de bahsettiği gibi One Framework Mobile and desktop. Arkasında Google var desek yanlış olmaz. Reactjs, Vuejs gibi frameworkler ile şu an popüler seviyede.

Angular Microsoft’un geliştirdiği Typescript dili ile yazılıyor. Syntaxı Java’ya oldukça benziyor, belki de bu yüzden hiç zorluk çekmedim ilk başladığım zamanlarda. Angular’a ısınma sebebim herşeyin düzenli ve belirli yerde durmasıydı sanırım. Template ayrı , business denen işi yapan kod ayrı, stil dosyaları ayrı, servis sunan dosyalar ayrı yerlerde bulunabiliyor. Diğer bir güzelliği ise component denen ve tekrar kullanılabilir parçalar olarak tasarlama yapabilmeniz.

Component ile ilgili şunları söyleyebilirim. Belirli bir işi yapmak için bir sayfa yapmanız gerekiyor. O sayfanın kendi klasörünün içinde kendine ait dosyaları ayrı olarak bulunacaktır. Ve bu sayfayı istediğimiz yerde tekrar tekrar kullanabilir. Bir nevi yapboz gibi. İhtiyacımız olan yere entegre ederek işimizi hızlıca halledebiliriz. Bu bizi kod tekrarından kurtarır.

Angular’ın kendi içinde Routing, Animation, Test gibi özellikleri de içinde geliyor. Editör olarak Visual Studio Code, WebStorm, Sublime Text, Atom editörleri deneyebilirsiniz. Benim tercihim VS Code.

Angular’ı öğrenmeye nasıl başladım peki? Udemy’den bu eğitimi izledim ve bitirdim. Bol bol pratik yaptım. Çalıştığım yerde Angular yazdığım için öğrenme sürecimin hızlı işlediğini düşünüyorum. Yukarıda bahsettiğim angular.io sitesindeki dökümantasyon için gayet yeterli.  Şu an daha ileri konulara bakmaya başladım. Umarım kendimi biraz daha ilerletebilirim.

 

Bu yazımda Angular’dan biraz bahsetmeye çalıştım. Umarım bu yazı işinize yarar 🙂

Hoşçakalın..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: